BarışaRock 24-25-26 Ağustosta


BARIŞAROCK 5 YAŞINDA!

2003’te müziğimizi küreselleşmenin halkla ilişkiler etkinliği haline getirmeye çalışan bir çokuluslu şirkete karşı başlattığımız karşı festivalimiz, 5. senesine kendi gündemini ve kendi geleneğini yaratmış, Türkiye’nin en büyük müzik festivali ve en önemli barış eylemlerinden biri olarak giriyor. Barışarock, dünyanın haline bakıp yükselttiğimiz “acil barış” çığlığı ile müziğin umudunu buluşturuyor.

DÜNYA SAVAŞLARLA KAN AĞLIYOR.

2007’de de temel meselemiz barış! İnsanlık, 20. yüzyılın kanlı mirasını 21. yüzyıla taşıdı. Dünyanın dört bir yanında yanan savaş ateşleri milyonlarca insanın yokolmasına yol açarken, dünya yoksulluk, tecavüz, kan ve acı denizinin içinde büyük acılarla kıvranıyor. Savaş, insanlığın en büyük felaketi. Ve savaşmak bir kadermiş gibi yutturulmaya çalışılıyor. Savaş çığırtkanları susmak, doymak nedir, bilmiyorlar. Oysa savaş çılgınlıktır. dünyanın evimiz, insanlığın ailemiz olduğunu görememektir. Savaş insanlığın intiharıdır.

Barışarock olarak, savaşsız bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden uluslar arası savaş karşıtı hareketin bir parçasıyız.

HEPİMİZ FARKLI, HEPİMİZ EŞİTİZ!

Irkçılık dünyanın her yerinde kullanılan bir hipnoz yöntemi. hem uyutuyor hem güdülüyor, böylelikle kışkırtıyor, saldırtıyor. “Benim kanım seninkinden üstün” demek nasıl bir saçmalıktır, anlamakta zorlanıyoruz. “Bir bebekten bir katil yaratan” sistemin ırkçılıktan beslendiğini biliyoruz. Irkçıların “biz kahraman, asil, büyük ve güçlüyüz; diğerleri korkak, zayıf, hain, kalleş ve aşağılıktır.” diyerek kana boyadıkları dünyamızın yaşanılır bir yer olması için, ırkçılığın yer yüzünden silinmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Barışarock olarak, ırkçılığa karşı, bütün dünyanın kardeşliğinden yanayız.

BAŞKA BİR ATMOSFER MÜMKÜN!

Kesinlikle farkındayız! Giderek tükenen bir enerji kaynağı olmasına rağmen petrol, milyonlarca insanın kanını döken pis bir savaşın gerekçesi; diğer yandan da dünyayı yaşanmaz hale getiren küresel ısınmanın temel nedenidir. Başta petrol olmak üzere bütün fosil yakıtların denetlen(e)meyen tüketimi, insan neslini tehdit ediyor. Azalan petrol kaynakları hem savaşların sebebi olurken, petrol tüketimiyle salınan karbondioksit, yarattığı “sera etkisiyle” atmosferimizi bir tür fırın haline getiriyor. Eğer bir an önce petrole dayalı enerji kullanımını azaltmaz ve yeni çevre dostu enerji kaynaklarına yönelmezsek gezegenimizi yeni bir felaketin beklediğini biliyoruz.

Barışarock olarak, Türkiye’nin ve Amerika’nın Kyoto sözleşmesini bir an önce imzalamasını savunuyoruz.

BAŞKA BİR DÜNYANIN ŞARKILARI

Barışarock, şarkılarımızın barış için yanyana gelmesi, sesimizin güçlenmesi. notalarımızın kanatlanması. Barışarock, başka bir dünya ve başka bir eğlencenin kapısını aralayan festival. Barışarock, endüstriyel müziğe karşı kalbimizin sesi. Yola çıkarken “rock gücünü samimiyetinden alır” demiştik. 5 yıl sonra müziğin piyasalaştırılarak, içi boşaltılarak, ehlileştirilerek işgal edilmesine Barışarock eylemcesiyle direniyoruz.

Barışarock, piyasaya karşı müziği savunuyor!

BARIŞAROCK, KARŞI FESTİVAL!

“Başka bir hayat mümkün” diye yola çıkan Barışarock; savaşa karşı barışı, ırkçılığa karşı kardeşliği, ekolojik felakete karşı çevreyi savunuyor. 2007 Barışarock festivali bu üç konuyu temel derdi ediniyor.

BARIŞAROCK İLKELERİ

  • Asla “ticari” olmadı. “Kazanılacak” paraya el sürmeyeceği ve her artıyı barış için değerlendireceği sözü verdi.
  • Zorunlu kalemler dışında her şeyi dayanışma kültürüyle çözdü.
  • Tek gündemi ve derdi “barış” oldu. Barış kültürü ve barış çağrısının yaygınlaşması, uluslararası savaş karşıtı hareketin bir parçası olmak yargılarıyla davrandı.
  • Kendi dışındaki sosyal dertleri olanlarında kürsüsü olmayı tercih etti.

BARIŞAROCK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s