Van Kedisi


Dünya çapında saf, önemli kedi ırkları arasında gelir Van Kedisi. Karasteristik özellikleri olarak beyaz ipeksi tüyleri, renkli gözleri (mavi-kehribar yada her iki mavi, her ikisi kehribar) Van Kedisine has aslan yürüyüşü, suya olan düşkünlüğü (evinizde van kedisi varsa – benim var- musluğu az açtığınız zaman kediniz saatlerce suyla oynar) ile diğer kedi türlerinden ayrılır. Aristokrat bir hava vardır Van Kedisi dişilerinde, sahiplerine düşkündürler [ama tabi aslında o sizi sahibi olarak görmez, diğer kediler gibi :)) ] Gözlerindeki mavi renk daima turkuaz renginde iken kehribar renkte olan göz rengi tonları değişiklik gösterebilir. Van kedisi ortalama 3,5 kilo ile (erkek) 2,5 kilo (dişi) ağırlığındadır. Mama ile besliyorsanız mamaya alıştığı zaman değiştirmemeniz tavsiye edilir, çünkü Van Kedileri mama seçer ve alıştığı mamayı değiştirmek zor olabiilir, aynı mamanın farklı türlerinden alınabilir. Zaten genellikle Van kedileri olsun diğer kediler olsun mama değişimi dikkatli yapılmalıdır. Eski mama ile yeni mama ilk zamanlarda azar azar karıştırılarak verilmeli daha sonra yeni mamaya geçilmelidir. Çünkü mide ve barsak florasının ani değişimlerinde hayvanda ishal yada kabızlık sorunu ortaya çıkabilir.


Van kedisi mekanı benimserse eğer o mekanda başka bir kedinin barınmasından rahatsızlık duyabilirler (mesela benim evde yavrularla anne artık pek geçinemiyorlar) Van kedisi sevgiye düşküdür, kendisini sevenin kucağına çıkıp ellerini hafifçe ısırıp sonra yalayarak sevgisini ifade eder o sebeple “bu kedi neden elimi ısırıyor” diye korkmayın :)) Tüylerinden söz etmiştik değil mi yaz aylarında Van kedileri çok tüy döker. O sebeple tavuk içeren mamalardan kaçınmak gerekir, çünkü tavuk içerikli mamalar kedilerin ve köpeklerin çoğunda daha fazla tüy dökülmesine sebep olur. Balık ve diğer et içeren mamalardan vermeye özen göstermek gerekir.

Van yöresinde, Van halkı tarafından kediye “Pişik” denir. Van kedisi, yöre halkı tarafından yalnız bir süs kedisi veya fare ve böcekleri avlaması yanında, bir dost ve ailenin bir bireyi olarak kabul edilir. Van kedisi genelde bir batında 4 yavru yapar (bu 3 yada 5’te olabilir) yavrular arasında süt kavgası yaygın olarak görülür. Oyuna düşkün yavrular ya anne ile yada kendi aralarında sık sık oynarlar, bu oyun anne tarafından kontrol altında tutulur ve hakimiyet göstermek isteyen yavru anne tarafından uyarılır.

Avcı özellikleri oldukça gelişmiştir. Sürekli evde yaşasa dahi bu içgüdüsü asla körelmez, eğer insanlarla değilse van kedisi doğal ortamda vahşileşme eğilimine girer. Soylarını korumak amacı ile Van ilinde Van Valiliği ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin işbirliğiyle çok çeşitli çalışmalar başlatıldı. Van kedilerinin neslini korumak, tedavilerini sağlamak üzere modern bir “Van Kedi Evi” yaptırıldı. 1992 yılında, Van kedisi Araştırma Müdürlüğünü kuruldu. Van Kedisi Ana Yavru Sağlık Dispanseri’ni kurarak, Van’daki bütün kedilere nüfus cüzdanı verip, kayıt altına alındı. Tüp kedi projesinden, kemik gelişiminin saptanmasına, böylece çiftleşme dönemlerinin belirlenmesine, melezleşmenin önlenmesine kadar birçok konuda araştırmalar burada sürdürülüyor.
SAĞLIKLARININ KORUNMASI :
FELİNE PANLEUKOPENİA :DİSTEMPER( KEDİ GENÇLİK HASTALIĞI) : Son derece bulaşıcı ve çoğu kez ölümcül bir viral enfeksiyondur. Aşı onun yegane koruma yöntemidir.
FELİNE VİRAL RHİNOTRACHEİTİS : Üst solunum yollarının çok bulaşıcı viral enfeksiyonudur. Aşı tek korunma yöntemidir.
CALİSİVİRUS :. Üst solunum yollarının çok bulaşıcı viral enfeksiyonudur. Aşı tek korunma yöntemidir.
CHLAMYDİA : Bakteriel enfeksiyon
FELİNE LEUKEMİA VİRUS : Öldürücü ve çok bulaşıcı viral bir enfeksiyondur.(Genellikle dışarı çıkan veya yaşayan hayvanlarda veya aynı evde yaşayan birden fazla kedi olduğu durumlarda kesinlikle uygulanmalıdır.) bu aşı da yapılmalıdır.
KUDUZ: Bütün memelilere bulaşabilen ölümcül bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Kuduz kamu sağlığı açısından önemli bir tehdit olduğundan hayvanınızın bu hastalığa karşı aşılanmış olması kanuni bir zorunluluktur.
Bu viral hastalıklar dışın da FIV FELİNE İMMUNODEFİCİENCY VİRUS ( Kedi ” AIDS ” I öldürücü viral bir hastalıktır.) ve FIP FELİNE INFECTİOUS PERİTONİTİS ( Öldürücü olarak seyreden viral bir hastalıktır) Ülkemizde şu anda bu hastalıklara karşı bir koruyucu aşı bulunmamaktadır. Bu hastalıklara karşı tek koruma yöntemi aşılamadır. Umuyoruz ki yakın zamanda bu hastalıklara karşı kullanılan aşılar ülkemizde kullanılmaya başlayacaktır.
Yeni doğmuş kedi yavruları, annelerinin sütlerinden hastalıklara karşı savaş veren antikorları da alırlar. Ancak bu antikorlar normal olarak 6-12 hafta dayanırlar. Ancak bundan sonra aşılar anne sütünün yerini almaktadır ve yavru kedinizin vücuduna az miktarda yapısı değiştirilmiş hastalık unsurları vererek onun hastalanmadan kendi antikorlarını yaratmasına uyarılır.
Aşılanmamış kedinizi aşı programı tamamlanıncaya kadar lütfen dışarıya çıkarmayınız. Çıkarmak zorunda kalırsanız kucağınızda çıkarınız. Aşıları yapılmadan ve tamamlanmadan aşılıda olsa başka kedilerle kesinlikle temas ettirmeyiniz. Başka hayvanların dolaştığı yerlerde dolaştırmayınız.
Veteriner kontrolü , lüzumlu koruyucu aşılama ve paraziter tedavilerini yaptırmanız hayvanlardan insanlara geçebilecek Zoonoz hastalıkların önlenmesi açısından önemlidir.
Uygulanması Gereken Aşı Programı
8.hafta da FVR+FCV+FPV+FChl
21 gün sonra
FVR+FCV+FPV+FChl
9.haftada FeLV ilk aşısı
21 gün sonra
FeLV aşısının tekrarı
3. aynından sonra RABISIN(KUDUZ)
FPV:Feline Distemper
FCV:FELİNE CALİCİVİRUS
FVR:FELİNE VİRAL RHİNOTRACHEATİTİS
FChl :CHLAMYDİA
FeLV:FELİNE LEUKEMİA VİRUS

Kaynakça :

Van Kedisi.Net
Friends Veteriner Polikliniği

Van Kedisi” üzerine 7 yorum

  1. merhabe benimde van kedim var çok fazla tüy döküyo eve sokamıyorum belli aralareda alıyorum balkonda çok canı sıkılıyo tüyleri döküldüğü için çokta sevemiyorum sebebi nedir mama dışında beslenmesini sağlıklı nasıl sağlıyabilirim??

  2. her kedi tüy döker haerkedide bulunan bir özleliktir sedacım bu. oyüzden kedini rahatlıkla sevebiirsimn belliki oda tüy dökme mevsiminde mama dışımda herşeyi yedir neden dersen cok evkadisi gibi büyümeyi sev mez van kedileri ıklarında yırtıcılık vardır o yüzden arada bir messela 1 ayda 1 kez süt işte balık , ekmek ,tavuk bu tür şeyler yedirmelisin ki daha sonra hep senden kedi maması iatemisin öle olursa sadece kedi maması yer.

  3. ççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
    ssssssssssssssssssssssssssssseeeeeeeeeeeeeeevvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvviiiiiiiiiiiiiiiiiimmmmmmmmmmmmmmmmmmmliler

  4. benimde van kedim var ama cook huysuz hircin kendini sevdirmiyor.. herseye saldiriyor tirmaliyor napabiliriz…?nurmal verdigimiz yemeklerden yemiyor et yiyo.. süt su da icmiyor.. bisey ònerebilir misiniz? nasil sakinlesir.. evde besliyorum… alali 4 gun oldu… yavru degil anne kedi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s