Swastika (Svastika)


Çoğumuzun Faşist Nazi Almanyası döneminden aşina olduğu bu sembolün aslında faşizmle bir ilgisi olmadığını biliyor muydunuz? Yandaki resim Nazi Swastikası ancak aslında bu sembol eski çağlarda Hinduizm, Budizm ve Jainizme göre kutsaldır. Swastika (yada svastika) sanskrit dilinde [su (iyi) ve asti (olmak)] “İyi olmak, mutlu ve sağlıklı olmak” anlamına gelmektedir. Sembolün kökeni daha da eskilere gidildiğinde Mayalar, Navarrolar ve Sümerlilere kadar uzanır (M.Ö 4000) Birinci Dünya Savaşında sonra kurulan Nazi (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei National Socialist German Workers Party – Milliyetçi Sosyalist İşçi Partisi) Partisi tarafından sembol olarak seçildi. (Bu arada Nazi kelimesi Almanca National ve Socialismuz kelimelerinin birleşiminden meydana gelmektedir :Nationalsozialismus)

Svastika Hinduizme Vişnu’nun 108 sembolünden birisidir. Başarı ve uğurun yanısıra güneşi simgelemektedir. Kolları dört elementi simgeler (toprak,hava,ateş,su)
Kaynaklar :
Svastika Vikipedi
Ekşi Sözlük Svastika

Reklamlar

Swastika (Svastika)” üzerine bir yorum

  1. bu simgenin bi zamanlar coca-cola reklamlarında da kullanıldığını söylersek anlamının ne kadar kaydığını örneklemiş oluruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s