“D’oh!”


1987 yılında kısa skeçlerle yayın hayatına başlayan The Simpsons nihayet ilk sinema filmini çekti. İki gece önce “maalesef” türkçe seslendirilmiş versiyonuna gitmek zorunda kaldığımız filmi izledik. Öncelikle söylemek istiyorum. Türkçe seslendirmesi çok çok kötü. Seslendirme sanatçıları iyi olabilir ama Turkcell reklamlarından aşina olduğumuz Ali Poyrazoğlu, Homer Simpson’ın sesi olarak duyunca sinema salonunda çıkmayı bile düşündüm. Her neyse gelelim filme, Springfield kasabasındaki göl artık içindeki pisliği temizleyemez hale gelmiştir.Ancak kasaba halkının da pek umrunda değildir bu durum. Filmin açılışında Green Day grubunu görüyoruz, Springfield gölünün durumuna dikkat çekmek için göl üzerinde konserdeler, sıra “mesaja” gelince halk yuhalar zaten “asite” dönüşmüş göl grup elemanlarını yutar. Entelektüel, zeki, duyarlı Lisa göl konusunda halkı bilinçlendirmeye çalışır. Bu sefer duyarlı bir başka çocuğun yardımı ile başarılı olur. Homer Simpson, kendisine bir domuz arkadaş edinmiştir. Domuzun gübresi problem olmaya başlayınca Homer onu gizlice göle atmaya karar verir :)) Ve bu son damla olur göl için. Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger‘in danışmanının hazırladığı rapora göre Springfield kasabası büyük bi fanusa hapsedilir…

Filmin galası öncesi ABD’ de ki Springfield kasabaları filmin galasının kendi kasabalarında yapılması için epey uğraşmış -> * Vermont eyaletindeki Springfield kasabası yarışmayı kazanmış.

Bu yazının başlığında ki “D’oh” Homer Simpson’un sinirlendiğinde, afalladığında çıkardığı bir nida O kadar ünlü oldu ki Oxford English Dictionary ‘ye bile bir madde olarak girdi : BURADAN bakınız.

Simpsonlar İçin ;
Simpsonlar Blogspot
Simpsons Wikipedi
The Simpsons Movie

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s