Firefox 3 RC 2 ve Internet Explorer 8 Beta 1


Açık kaynaklı tilkimizin 3. sürümü RC 2 (Release Candidate) yayımlandı. 16 mayısta yayınlanan önceki sürümden bu yana 40 kadar hata (bug) düzeltilmiş. Dünya genelinde yaklaşık 1.6 milyon kullanıcısı olan firefox’un kararlı sürümü bu ay ortasında yayımlanacak. Firefox’un eklentilerle özelleştirilebilmesi, esnek yapısı sayesinde Internet Explorer’a göre daha güvenli olması tercih edilme sebeplerini arttırıyor. Hatta Firefox’a alışan birisi tekrar Internet Explorer’a dönmek istemiyor. Firefox 3 RC2 sürümünü bu adresten işletim sisteminize uygun olanını indirebilirsiniz. Türkçesi aşağıdadır. Ben hem Ubuntu’da, hem de Vista’da Firefox 3 RC2 sürümünü kullanıyorum ve çok memnunum. Firefox 3 kararlı sürümü yayımlandığı zaman Spread Firefox sitesi tarafından “firefox indirme günü” ilan edilecek. Site ayrıca o gün 24 saatte en çok indirilen program olarak bir dünya rekorunun peşinde, siz de katılıp kayıt yaptırabilirsiniz. Bakalım ateş tilkisi bir rekora imza atabilecek mi ? Kayıt yaptıracağınız adres : http://www.spreadfirefox.com/en-US/worldrecord

Windows’un tarayıcısı İnternet Explorer 8 Beta 1 sürümünü bu adresten indirip deneyebilirsiniz. Internet Explorer 6’dan sonra 7. sürümü ile adeta bir devrim gerçekleştirmiş(!) ve tarayıcının yapısını oldukça özgün(!) bir şekilde değiştirmişti.IE 7 Firefox’tan ve Opera tarayıcısından oldukça esinlenmiş(!) görünüyor. Internet Explorer 8 Beta 1 sürümünde neler var? Activities adlı özellik dikkat çekiyor. IE8’le gelecek Activities özelliği, kullanıcıların herhangi bir web sayfasında “kavramsal” hizmetlere anında ulaşmalarını sağlıyor. Bir sağ tuş menüsü yardımıyla işleyen özellikte tipik olarak iki senaryo düşünülmüş: gözatma ve gönderme. MS tanıtımına göre örneğin bir restoranın adresini seçip sağ tuş menüsünden harita görüntüsüne ulaşmak bir tür “gözatma” (lookup) aktivitesi. İlginizi çektiği için web günlüğünüze aktarmak istediğiniz bir metni seçip yine sağ tuş menüsünden günlüğünüze gönderebilmek de bir “gönderme” (send) aktivitesi oluyor.

Diğer özellikler arasında adres çubuğunun altında bir Favorites çubuğu ile otomatik çökme kurtarıcısı (Automatic Crash Recovery, ACR) bulunuyor. ACR Firefox’takine benzer şekilde çökme sonrası son açılmış sekmelerle oturumu yeniden getiriyor. Şimdilik son olarak phishing filtresinin geliştirilmiş olduğu söylenmiş.

Kaynak : PCLabs
Microsoft Internet Explorer 8 Beta 1

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s