Kurban!


Kurban grubu bana göre, Türk Rock müzik tarihi içinde bir kilometre taşıdır. Kurban 1995 yılında Outside adı ile kuruldu. Outside olarak ingilizce sözlü parçalar yaptılar. Grup 1997 yılında adını Kurban olarak değiştirdi. O yıl Roxy Müzik Yarışmasında 3. oldular. Kurban 1999 yılı mart ayında “Kurban” adını taşıyan ilk türkçe sözlü albümünü çıkardı. Bu albüm eğlenceli sözleri  – özellikle “Yalan” adlı parçası ile – ve Türk filmlerinden alıntılanan repliklerle bezenen bazı parçalar beğeni kazandı. 1999 tarihinde ülkemize gelen Metallica grubunun konserinde ön grup olarak sahneye çıktılar ve başarı bir performans sergilediler, gerçi grup kadın kıyafetleri ile çıktığı sahnede bazı rock izleyicisi tarafından çok eleştirilmişti.Bu albümde benim en beğendiğim parçalar ; “Yalan, İstersin, Gelme, Dur Gitme ve eğlenceli bir cover olan Wonderful Tonight” parçalarıdır.

5 yıl sonra 2004 yılında Kurban “Sert – Ters” adlı 2. türkçe sözlü albümlerini yayımladı. “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Namus Belası, Ağlama Değmez Hayat ve  Lambaya Püf De” parçalarının Kurban yorumları bulunuyor.  Ayrıca “Yalan” parçasının değişik bir yorumunu da eklemişler. Ağlama Değmez Hayat’ı Punk Rock grubu Rashit‘de yorumlamıştı, her iki yorumda oldukça güzeldir. Bu albümde Kurban’ın soundu ilk albüme göre daha sert rock ritimleri ile bezenmiştir. Kurban emin adımlarla olgunlaşmaya doğru ilerlemektedir. Bu albümde göze çarpan Kurban parçaları ; “Hayvan, Yosma, Haberin Yok, Annen ve Zorba” dır. Özellikle Zorba adlı parça protest sözleri dikkat çekiyor.

2005 yılına geldiğimizde Kurban bence en iyi albümünü yayımladı, Albüm kapağından sözlerine ve mükemmel gitar ritmlerine kadar ; “İnsanlar” Vokalist ve Gitarist Deniz Yılmaz’ın üstlendiği albüm müthiş gitar ritmleri, soloları ile bezelidir. Albümdeki bütün parçalar Kurban grubunun olgunlaştığını, kendi tarzını yarattığı göstermekte. Sözlerin ve müziğin uyumu ahengi mükemmeldir. Kurban’ın özellikle Deniz Yılmaz’ın ne denli iyi bir rock gitaristi, vokalist ve söz yazarı olduğunun kanıtı gibidir. Giriş introsu A – Bir’den Göç parçasına kadar albüm kusursuzdur. Dinlendikçe albümün kalitesi, müziğindeki özen daha iyi anlaşılmakta. Özellikle saymam istenirse, “Suç Bende, Yine, Uyut Beni, Cennet, A, Yok, İnsanlar, Ben, Ağla ve Göç” parçaları tekrar tekrar dinlenilesi parçalardır. Özellikle enstrumental Göç adlı parça dinlediğim en iyi rock parçalarından biridir.

Ancak bu albümün çok az satması (hak etmediği halde) tüm yükün Deniz’in sırtına binmesi sonucu Kurban 2005 yılında dağıldığını açıklar. Son büyük performansını Rockİstanbul’da Megadeth grubunun ön grubu olarak sergiler. Dağılmalarının ardından Deniz Panik adlı gruba, baterist Burak Athena grubuna katılır. Dağılmalarının “reklam” olduğunu iddia edenler de oldu ve 1 sene sonra Kurban grubunun tekrar bir araya geldiğini açıklaması “reklam” iddiaları doğrular gibiydi :)) Tekrar birleşmelerinin ardından 26 Ocak 2007’de İstanbul’da ve 27 Ocak 2007’de Ankara’da olmak üzere 2 konser verdiler.

2007 Extra isimli 7 parçadan oluşan bir albüm yayımlandı.

Kurban ile ilgili Siteler :
NABRUK
KURBAN
Kurban Online (Fan Sitesi)
Kurban (Grup) Vikipedi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s