Güneş sistemi dairesel değil, girintiliymiş


Güneş SistemiGüneş sisteminin bilindiği gibi bir daire şekilde olmadığı, kocaman bir el içeri doğru itmiş gibi kenarında girinti bulunduğu ortaya çıktı.
Nature dergisinde yayımlanan araştırmalara göre, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesinin (NASA) 1977’de güneş sisteminin ötesine gönderdiği sondaların çizdiği görüntü, astronomları şaşkınlığa uğrattı.

Kuzeye yollanan Voyager-1 ile güneye giden Voyager-2’nin seyahatleri, galaksinin dışından bakıldığında güneş sisteminin, astronomların uzun zamandır zannettikleri gibi dairesel olmadığını gösterdi. Bu duruma çok şaşıran astronomlar, şimdi güneş sisteminin görünüşüne dair modellerini değiştirmek zorunda kalacak.

NASA’nın Goddart Uzay Uçuş Merkezinden Leonard Burlaga, eskiden sistemin simetrik olduğunu zannettiklerini belirterek, “Sanki bir el içeri itmiş gibi duruyor” dedi.

Bu itilmiş gibi durumun, Samanyolundaki yıldız sistemlerinin arasındaki manyetik alandan kaynaklandığı belirtildi.

[Ntvmsnbc]

Modern uygarlığımız bilim ve teknoloji alanında gelişiyor deniyor ancak yine modern bilimin “ilkel” gördüğü bir çok eski, kadim kabilelerin, uygarlıkların astronomi bilgisine bile henüz ulaşılamadı. Mesela gökyüzünün en parlak yıldızlarından olan Sirius‘un 3’lü sistem olduğunu Dogon Yerlileri eskiden beri kuşaktan kuşağa anlatılan hikayelerle biliyorlarmış. Ya da Mayaların astronomi bilgisine, Long Count (Uzun Hesap) dedikleri günümüz takvimine çok benzeyen bir takvim yapmalarına, gökyüzündeki yıldızların ve gezegenlerin yörüngelerini net bir doğruyla belirtmelerine nasıl bakacağız? Sümer uygarlığının Uranüs ve Neptünün birbiribe benzer iki gezegen olduklarını bu sebeple onları “ikiz gezegenler” diye adlandırdığı biliyorduk, modern dünyamız bu özelliği yeni keşfetti. Peki Sümer teleskoplara sahip değilken bunları nasıl bilebiliyorlar?? Arizona civarında yaşayan Hopi Yerlilerine (İngilizcesi : Wikipedia Hopi Indians) modern arkeoloji, astronomi nasıl bakıyor acaba?? Hopi Kehanetleri oldukça şaşırtıcıdır. (Türkçesi BURADA, İngilizcesi BURADA)

Modern bilim bir din haline gelmiştir ve mesela Bilim Olymposundaki Akademik Tanrılar ; Maya kentlerinde bulunan aslan, fil, siyah insan figürlerini açıklayamayınca daha doğrusu kendi amentüsüne uymayınca sessiz sedasız üstünü kapatıp yorumsuz bırakmaktadır. Bilimi reddedelim demiyorum kesinlikle! Ancak bilimi bir din gibi algılamamak gerek, bilim kadim uygarlıkları incelerken bazı şeyleri mit bazı şeyleri gerçek olarak alıyor ve bunu tamamen kendi doğrularını dayatmak için yapıyor. Gözlerimizi açık tutmak gerek

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s