İnce Kırmızı Hat (The Thin Red Line)


İnce Kırmızı Hat
İnce Kırmızı Hat

Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan) filmi aynı dönem gösterime giren, konusu, görüntüleri ile savaşın ne kadar anlamsız ve korku dolu olduğunu anlatan 1998 yılı yapımı olan anti militarist bir film.

Yönetmenliğini Terrence Malick‘in yaptığı, James Jones’un eserinden yola çıkılarak çekilen filmde John Travolta, Sean Penn, Nicke Nolte, John Cusack, Adrian Brody, James, Caviezel ve Woody Harrelson’ın rol aldığı film gösterime girdiği tarihte olumlu övgüler almış, 7.Oscar Ödülünde “En İyi Film Dalında” aday gösterilmişti. Guadalcanal Savaşını konu alan filmde, Japon askerleri ile adaya çıkarma yapan ABD askerleri arasında geçen şiddet ve umutsuzluk dolu dakikaları, askerlerin savaşı sorgulayan iç seslerini izliyoruz. Yer yer çok rahatsız edici görüntüleri ile ve vurulmuş bir askerin yaşadığı ıstırabı göstermesi ile derinden etkileyici bir filmin 170 dakikalık uzun sayılabilecek bir süresi var. Görüntüleri destekleyen müzikleri ünlü müzisyen Hans Zimmer yapmış.

Are you righteous? Kind? Does your confidence lie in this? Are you loved by all? Know that i was, too (– Dürüst birisi misin? Nazik, kendine güveninin sırrı bunlardan mı geliyor? Herkes tarafından sevilmiş miydin? Şunu bil ki ben de…)

Filmin en hümanist askeri Er Witt’in (James Caviezel) bir sürü Japon askeri tarafından çevrildiği sahne de, az sonra Witt’in öleceğin bilmek.. içinde “başka bir dünya” taşıyan bir askerin de öldüğünü görmek filmin doruk noktalarından birisidir herhalde..

O güzelim adada, insanların birbirini öldürmeleri ile yarattığı tezatlık akıllarda buzz gibi kalan sahnelerle bir başyapıttır İnce Kırmızı Hat…

Aynı insan olarak dönebilmek mümkün mü? İnsan kalmak, bozulmamak mümkün mü?

Not : İnce Kırmızı Hat; İngilizcede bir deyim, ingiliz piyadelerinin savaş alanında dizildikdiklerinde ortaya çıkan görüntünün adıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s