Pardus 2008.2 ve KDE 4.2


Pardus ve Penguen
Pardus Linux

Linux maceramız sürüyor efendim. İnsan zaten bir kere Linux’un verdiği ferahlığı keyfi alınca “saydam taskbar” “aeropeek” ler vs kesmiyor (: Windows 7 BETA aşamasında ve ben buna 1 ay dayanabildim. Zaten o 1 ayın içinde güncelleme ve messenger hatası verdi. Hemen Linux kurarak bilgisayarımı arındırdım.. Pardus’un 1. sürümü başlayan Linux maceram daha sonra Ubuntu (Gnome+KDE), openSUSE ve yine Pardus’la sürüyor. Ubuntu ile denediğim KDE 4.1.2 bazı ufak tefek problemleri saymazsak enfes bir deneyimdi. Pardus’un yeni sürümünü denedim, kesinlikle daha iyiye doğru emin adımlarla ilerliyor Kedimiz.  Pardus yaklaşık 35 – 40 dakika’da kuruluyor. Kurulumdan önce eğer çekinceleriniz varsa, Pardus’un Ana Sayfasından [1] Özgürlük İçin Sitesinden [2] veya Pardus gönüllülerinin kurduğu Pars Gibi Linux Pardus Forumundan [3] yardım alabilirsiniz. Pardus Wiki‘de önemli bir rehber olacaktır sizin için. Kaptan Masaüstü birkaç önemli ayarı hızlıca yapmanızı sağladıktan sonra. Ağ Yöneticisine geliyorsunuz. Ethernet kartınızı ve kablosuz modeminizi tanıtıp internete bağlanmanızı sağlıyor. Ağ Yöneticisi ve Kullanıcı Yöneticisi (TASMA) belki bilmiyorsunuzdur, Linux dünyasının en popüler ismi Kubuntu‘nunda dikkatini çekti ve Pardus’un bu araçlarını KDE4’e entegre edip edemeyeceklerini görüştüler. [Kubuntu ‘miyav’ dedi] Ekran Görüntü ayarlarını açtığımızda doğrudan sizi PiSi Paket Yöneticisine yönlendiriyor ve ekran kartınızın sürücülerini indirebiliyorsunuz, eğer ekran kartınız 3B destekliyorsa Compiz Pencere Yöneticisini kurun!! Sonra fare ve klavye ile Pardus deneyiminizi görsel bir şölene dönüştürün (:

KDE 4. 2 HEYECANI

KDE 4.1.2 deki heyecanımdan ve üstüne üstlük KDE 4.2’nin daha kararlı olarak çıktığı duyurulduğunda [KDE 4.2] Pardusuma kurmaya karar verdim. Açtım PiSi’yi arama çubuğuna “kde4” yazdım, çıkan sonuçların çoğu dil paketleri, yani daha doğrusu dil paketleri diğer KDE 4 bileşenlerinden sayıca fazla. Türkçeyi seçtim (2 adet) ve diğer paketleri işaretledim. Eğer siz isterseniz daha fazla dil paketini de kurabilirsiniz. 1024 Mps hızındaki internetimle yaklaşık 260 MB boyutundaki dosyaların indirilmesi ve kurulması aşağı yukarı 1 saat sürüyor. Pardusu yeniden başlatmadan evvel konsolda root haklarını alıp.

service kdebase off
service kdebase4-workspace on

yazmanız menfaatiniz icabıdır (: Bu kodlar ile KDE 3.5.10 çekirdeğinin çalışmasını durdurup, yeni entegre ettiğimiz KDE 4.2′ yi etkin hale getiriyoruz. Evet evet bu kadar basit 2 kodla yapılıyor herşey ((: Bilgisayarımızı yeniden başlattığımızda KDE 4′ ün o karizmatik açılış ekranı geliyor, heyecanımız da boğazımıza doğru yükseliyor. Veee KDE 4.2 karşımızda, o nefis, başka işletim sistemlerine ilham veren masaüstü ekranımızda. KDE 4′ ü size nasıl anlatsam bilemiyorum. Plasma’dan mı söz edeyim? Plasma KDE4 ile tanıştığımız bir masaüstü “kabuğu” ekranda sağ üst köşede ve alttaki panelde sağ alt köşede bumerang şeklinde simge. Masaüstümüz nasıl görüneceğini, ekrana ve panele hangi programcıkların eklenebileceğini plasma ile belirleyebiliyorsunuz. Üzerine gelip tıkladığınızda açılan küçük sekmeden menülere ulaşıp test edebilirsiniz. KDE4′ te Panel ayarlarıda değişmiş, Panelin yerini, boyutunu veya menülerini yine plasma yardımıyla belirleyebilirsiniz.

Dosya Yöneticimiz artık Dolphin, eski dostumuz Konqueror artık yaşamına bir web tarayıcısı olarak devam ediyor. Pardus’ta kurduğum KDE 4.2 o kadar zengin bir menüye sahip ki burada bunu anlatamam, yorulurum anlayın beni, üzerime gelmeyin (: Sadece “Eğitim” başlığı altındakilerden söz etmem bile 1-2 gün sürebilir. Yenilenmiş Kalzium Elementlerin Periyodik Tablosu programına hayran kaldım. “Step Etkilenimli Fizik Öykünücüsü” programını da çok sevdim ama tam olarak anladığımı söyleyemem. Bütünleşik coğrafya, Google Earth benzeri “Marble Masaüstü Dünya” programları ve dahası..  Kaffeine, MPlayer, Gnome Media Player, Dragon Player CD, DVD, DviX oynatıcılarımız. KsCD CD Çalar, Juk Müzik Çalar ve Elbette enfes Amarok 2 Müzik Çalarlarımız. Amarok 2 arayüzü ve yeni yetenekleri ile sizi kendisine hayran bırakacak buna %100 eminim (:

Bilimsel hesap makinesi, K3b CD,DVD Yazıcı Programı, Metin düzenleyicisi, OpenOffice, Gimp (Linux Photoshop) , DigiKam fotoğraf yöneticisi, Xgnokii cep telefonu programı, Gparted disk bölümü düzenleyicisi, KWallet Yönetim aracı, Kopete-Pidgin-aMsn Çoklu Instant Messenger Programları, Firefox-Konqueror Web Tarayıcıları (İsterseniz tek tıkla Opera yükleyebilirsiniz) KTorrent ve KGet Torrent indiricileri, Knode ve Akregator Haber Okuyucuları, KMail E Posta Programı ve daha sayamadığım bir sürü işinizi kolaylaştıracak programlar…

Henüz Pardus tamanlamıyla KDE 4.2’ye yerleştirilmedi. 2009 sürümünde KDE 4’ün kullanılacağı söyleniyor. O sebeple TASMA, PiSi gibi programlar menüde yok ancak Alt+F2 tuşlarına basarak veya fare ile masaüstüne sağ tıklayıp “Komut Çalıştır” diyerek bunları çalıştırabiliriz.

Alt+F2 ile açılan pencereye ;
Açılış yöneticisi için ====> boot-manager
Ağ yöneticisi için ======> network-manager
Paket yöneticisi için ======> package-manager
Geçmiş yöneticisi için ===> history-manager
Görüntü yöneticisi için ===> display-manager
Kullanıcı yöneticisi için ==> user-manager
Servis yöneticisi için ====> service-manager yazarak ulaşabilirsiniz.

Hatta PiSi’ yi masaüstüne alabiliriz. Bunun için Forumdan BU SAYFAYI ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Olurda KDE 4 ile çalışamazsanız veya beğenmezseniz (deli olduğunuz düşünürüm) konsola girip

service kdebase4_workspace off
sudo service kdebase4_workspace stop
sudo service kdebase stop
sudo service kdebase on”
sudo service kdebase start

kodları yazıp, bilgisayarınızı yeniden başlatarak KDE 3.5.10’a geri dönebilirsiniz. Ya da KDE 4’ü kaldırmak isterseniz (bence siz delisiniz)

sudo pisi rm -c kde4

kodunu kullanacaksınız. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda KDE 3.5.10 masaüstüne dönersiniz. KDE 3.5.10 kötüymüş gibi algılanmasın sadece KDE 4.2’den sonra biraz “sönük” gibi ((:

Bilgisayarımdan bir kaç Ekran Görüntüsü de koyayımda tam olsun

ekran-goruntusu3

ekran-goruntusu21

amarok1

Reklamlar

Pardus 2008.2 ve KDE 4.2” üzerine 9 yorum

 1. “service kdebase4_workspace off
  sudo service kdebase4_workspace stop
  sudo service kdebase stop
  sudo service kdebase on”

  sudo service kdebase start şeklinde olması gerekiyor 🙂

 2. Pardus Kde4.2 ye tamamen geçmese de benim kendi görüşüm bu %90 a geçti aslında.Test deposunu kullanarak bunun farkına varabilirsiniz.Network Manager ve Package Manager ın ikonlarını da istiyorsanız.Kde4.2 ye geçmeden önce Kde3 masaüstüne gerekli olan ikonları atın.Sonra Kde4.2 ye geçin.Bu kolaylık olacaktır… Kde4’ün kaffeine i ile K3B si sorunlu,bu paketleri de yüklemezseniz sinirlenmezsiniz :))

 3. Ali Akyol size katılıyorum hem işyerinde hem de evdeki bilgisayarda KDE 4.2’yi kullanıyorum. Sadece işyerindeki Pardus’ta “/s” sorunu çıktı Xorg’da onu da yarın düzelticem. Bazı programlar henüz tam anlamı ile çevrilmemiş. Bazı programları da mesela Boncuk masaüstüne almama rağmen çalıştıramadım.. Ama yine de Kubuntu’dan (4.1.2 ike kullanmıştım, belirteyim) daha oturmuş göründü bana

 4. sadece
  service kdebase on = kdeyi açılışta otomatik başlat.
  service kdebase start = kdeyi şimdi başlat.

 5. To make your phone easy customizable, there are some of the android features that you must add in your mobile phone. With the use of rights android apps and widgets, you can use your own aspect of user interface very customizable. So here are some of the best android apps that are must to have in your phone

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s