Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi)


Quentin Tarantino‘nun yeni filmi “Inglourious Basterds” (Soysuzlar Çetesi) filmi ülkemizde geçtiğimiz cuma 21 ağustosta gösterime girdi. Film Quentin Tarantino sinemasının klasik öğelerini taşıyor ; bölüm bölüm yapılan anlatımlar, sinemasal göndermeler, şiddetin açıkça gösterimi gibi..

Filmi izlemeyenler için aşağıda epey spoiler mevcuttur

Bir zamanlar Nazi işgalindeki Fransa..” ön bilgisiyle açılan filmdeki ilk sahne kusursuz oldukça iyi çekilmiş, bunda film boyunca usta işi oyunculuk sergileyen “Yahudi Avcısı” Albay Hans Landa rolündeki Christoph Waltz‘un etkisi çok büyük. Oldukça zeki olan, İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Almanca’yı neredeyse kusursuzca konuşan Avusturalyalı aktör bir çok eleştirmene göre de filmin en etkileyici oyunculuğunu son sahneye kadar sürdürüyor. Hatta filmde Brad Pitt’de dahil olmak üzere bir çok oyuncuyu gölgede bırakmış ve bu rolü ile Cannes Film Festivalinde ödül almıştır. Albay Landan’ın ziyaret ettiği evde süregiden gerilim filmin ilk bölümünü oluşturuyor, sonunda Albay Landan’ın evde saklanan yahudi aileyi zekice diyaloglar ile ortaya çıkarması ve ailenin alman askerlerince katledilmesi ancak daha sonra Nazi üstdüzey subaylarının akibetine sebep olacak olan küçük kız Shosanna Dreyfus (Mélanie Laurent) evden kaçarak kurtulması ile birinci bölüm sona eriyor..

İkinci bölümde Soysuzlar Çetesi ile tanışıyoruz, Tennessee’li Teğmen “Apaçi” Aldo Raine (Brad Pitt) komutasında ABD gizli servisi tarafından görevlendirilmiş bir grup asker, aralarında üstlerini birer birer öldürmüş, pek konuşkan olmayan bir alman asker Hugo Stiglitz (Til Schweiger) ve çoğunluğu yahudi olan amaçları 100 Nazi askeri kafa derisi getirmek olan gizli bir örgütlenme.. Bu bölümde kafa derisi yüzmeler ve “Yahudi Ayısı” lakaplı çavuş Donny Donowitz’in (Eli Roth) beyzbol sopası ile kafa patlatma aktivitelerine rastgeliyoruz..

Üçüncü bölümde Shosanna’yı Paris’te bir sinema salonu işletmecisi olarak görüyoruz. Filme bu aşamada “Ulusal Kahraman” Fredrick Zoller (Daniel Brühl) katılıyor. Alman oyuncuyu daha önce “Elveda Lenin” ve “Edukators” filmlerinden hatırlıyoruz. Tek başına 300 den fazla askeri öldürerek kahraman statüsüne ulaşan sinemasever Nazi askeri Zoller ile birlikte Nazi üstdüzey subaylarının, Zoller için çekilen filmin bu sinema salonunda gösterilmesi fikri ile Kino Operasyonu fikri kesişiyor…

Filmin kalan bölümlerinden söz etmeyeceğim, merak etmeniz için mesela sonu iyi bitmeyen bir Cindirella hikayesinin de filmde olduğunu söylemeliyim.. Tarantino sinemasının temel öğelerini barındırmasına karşın eleştirmenler bu film konusunda ikiye bölünmüş gibi görünüyor; Mesela filmin 1944 yılında Hitlerin sinemada öldürülmesi ile alternatif bir tarihin yazılmasını, kesinlikle objektif olmayan daha çok Amerikalı gözüyle yazılmış olması gibi öğeler filmin pek anlaşılamayan ve olumsuz eleştiri alan yönleri gibi görünüyor. Sanal bir yahudi intikamı, filme Vietnam’da kahramanlık yapan Amerikalı asker Rambo tadı vermiş. Gerçi yönetmenin tarihsel bir filmden çok “fantastik” bir film çektiği söylenebilir ama işin içinde insanlık tarihinin kara lekelerinden Nazi faşizmi olunca çok fazla fantastik kaçmak filmin ciddiyetinden de epey götürüyor. Soysuzlar Çetesinin bir grup psikopattan oluşması da uygulanan şiddetin bir tür “eğlence” diliyle anlatılması da maalesef anti-kahraman prototipine oturmuyor. Filmin bazı yerlerinde Nazilerle Alman halkının sanki eşanlamlı kullanılması da yukarıda sözünü ettiğim objektiflikten uzak oluşunun bir başka göstergesi.

Bunların dışında karakterlerin oyunculukları, kamera ve ışık, müzikleri, sahne planları ile oldukça iyi bir film. Gidip görmenizi tavsiye ederim..

İlgili Kaynak ve Diğer Okumalar ;
Inglorious Basterds Official Site
Uğur Vardan’ın Yazısı
Ekşi Sözlük Inglorious Basterds

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s