Evdeki Düşman (Orphan)


Bu akşam 4 eylülde gösterime giren Evdeki Düşman (Orphan) adlı filme gittim.CNBCE dergide ailenin kutsallığına leke vurmamak için dışardan “getirtilme” kötü çocuk fikrinin işlendiği filmlere bir örnek denmiş. Oysa filmin ilk sahnelerinde villadan hallice bir eve sahip, mutlu, sorunsuz, orta-üst sınıfa mensup bir aile profilinin aslında öyle olmadığını ilerleyen sahnelerde anlıyoruz. İçki sorununu aşmaya çalışan, bu sebeple Yale Üniversitesindeki işinden ayrılmış, çocuklarına yeterli ilgiyi gösteremediğini anladığımız anne ile, Eşini sekiz yıl boyunca aldatmış, boşanmanın eşiğinden dönmüş bir koca, doğuştan sağır bir çocuk, anne babasından yeterli ilgi görmediğini düşünen bir büyük erkek kardeşten oluşan bir aile olduğunu görüyoruz. Anne Kate Coleman (Vera Farmiga) üçüncü çocuğunu henüz anne karnındayken kaybetmiş bu sebeple bunalıma girmiştir. Ailenin sorunları unutmaya çalışması, görmezden gelme çabası, bir arada mutlu bir şekilde kalabilmesi üçüncü çocuğa bağlı gibi görünmektedir. Bu sebeple yetimhaneden yetişkin bir çocuk alma fikri iyi bir fikir gibi görünmektedir.

Filme konu olan psikopat çocukla da bu aşamada tanışıyoruz. Esther (Isabelle Fuhrman) yaşından büyük laflar eden, zeki, güzel resimler çizen, yetimhaneye Rusya’dan gelmiş bir küçük yetim profili çizer. Ama ilk bakışta zaten sezinlenen ama anlatılamayan bir tuhaflık vardır. Giydiği 1800’lü yılları andıran kıyafetleri, kollarında bileklikleri, sıkı sıkıya bağlanmış boyunbağı, ortadan ikiye ayrılmış saçları ile geçmişten gelmiş gibidir. “Farklı” dır ancak bu farklılığın sadece görünüşü ve konuşmasından kaynaklanmadığını ilerleyen sahnelerden anlıyoruz. Baba John Coleman’ı canlandıran ünlü oyuncu Peter Sarsgaard (Salton Sea, Jarhead, Garden State filmlerinden hatırlıyoruz) filmin ilk yarısında pek varlık göstermese de, ikinci yarısında, karısıyla olan henüz tamamlanmamış hesaplaşmanın etkisiyle, Esther’in psikopat oyunlarında pek sağduyulu davranmayıp eşini suçlayan koca rolünde başarılı bir psikoloji çizdiğini belirteyim. Filmin ilerleyen bölümlerinde “şeytan tohumu” çocuk ve aileye yaşattığı gerilim temasının klasik görüntülerini izliyoruz. Şaşırtan süpriz sonda ise Esther’in aslında 9 yaşında olmadığını öğreniyoruz ki, bu noktada üvey babasıyla ensest yaşama girişimin tabi ki reddedilmesini ardından değişiminde çok başarılı bir oyunculuk çıkardığını söylemeliyim Isabelle Fuhrman’ın, henüz 12 yaşında olmasına karşın böylesine ağır bir rolün altından başarıyla kalkmış genç oyuncu..

Sinemasal olarak çok tatmin edici olmayan, türünün bilindik tüm öğelerini üzerinde taşıyan, Isabelle Fuhrman’ın ilerde gelecek vaat eden bir oyuncu olarak aklımızda kaldığı bir film diyebilirim.

Filmin Sitesi : http://orphan-movie.warnerbros.com
Benzer Diğer Filmler :
The Omen : http://en.wikipedia.org/wiki/The_Omen
The Bad Seed : http://en.wikipedia.org/wiki/The_Bad_Seed

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s