Özgürlük İçin Yeni Hedef : 10.000 İmza! (Say, No! OOXML!)


OOXMLe Hayır
OOXML'e Hayır

Özgürlük İçin sitesinin OOXML’e Hayır Kampanyası için belirlediği yeni hedef 10.000 imza! Microsoft’un dayatmaya çalıştığı XML Standardına karşı OpenDocument standardlarının kullanılması amacıyla bir protesto girişimi başlatılmıştı. Microsoft, üyesi olduğu OASIS OpenDocument standartlarına uymadığı kendi Office standartlarını dayattığı için bir çok ülke yerel mahkemelerinde de cezalar alıyor. Özgürlük İçin’in daha önce başlattığı ve 5000 imzaya ulaştığı kampanyada hedef 10.000 imza! Özgürlük İçin Sitesinin açıklaması ;

Takipçilerimizin hatırlayacağı üzere, duyurulduğu ilk günden bu yana OOXML dosya türüne özgür yazılım topluluğu olarak karşı çıkmıştık ve “Özgürlükİçin OOXML’e Hayır!” kampanyamızı başlatmıştık.

Özgürlükİçin.com, bir yılı aşkın bir süredir devam ettirdiği ve açık standartların bilinirliğinin artması ve kötü bir standart örneği olan OOXML’e “Hayır!” denmesi amacıyla düzenlediği kampanyada bugüne dek 5.000’e yakın imza topladı.

Bir buçuk yıl önce düzenlenen kampanyada TSE’ye OOXML’in standartlaşması sürecinde verdiği oyun evet cevabından hayır cevabına dönmesi için bir metin hazırlanmış ve Ankara’da düzenlenen toplantıda imzalar TSE yetkililerine teslim edilmişti. TÜBİTAK‘ın önderliğinde yürütülen kampanya başarıya ulaşmış ve Türkiye’nin OOXML’e dair oyunu değiştirmeyi kısmen başarmıştık.

Açık olmak gerekirse, o günden bugüne vitesi küçültmedik ve gittiğimiz pek çok üniversite şenliği ve konferansında “OOXML’e Hayır!” demeye devam ettik. Önümüze koyduğumuz yeni hedef, imza sayısını 10.000’e yükseltmek.

Peki, ya siz kampanyamıza imzanızı attınız mı?

http://www.ozgurlukicin.com/haber/yeni-hedef-10000-imza/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s