District 9 (Yasak Bölge 9)


Yasak Bölge 9Yağmurlu bir pazar gecesinde, yapılacak en güzel iş ya evde oturup CNBCE dizilerini izlemek ya da kente iyi bir film gelmişse gitmektir. Biz ikinci seçeneği tercih ettik, Yapımcılığını Peter Jackson‘ın, yönetmenliğini Neill Blomkamp yaptığı District 9 (Yasak Bölge 9) adlı filme gitmeye karar verdik. Yönetmeni tanımıyorum ancak, yapımcı Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesindeki harika işini ve ardından aynı güzellikteki King Kong filmi başarısını biliyorduk. IMDb (Internet Movie Database) notu 10 üzerinden 8.4 görünüyor. Bu oldukça iyi bir not ve ayrıca film hakkında Radikal 2’de çıkan yazının da tahrik etmesi üzerine 19:30’da film için biletlerimizi aldık.

Dikkat! Filmi izlemeyenler için aşağıda bol miktarda spoiler bulunmaktadır.

Filmin konusu kısaca şöyle ; yaklaşık 20 yıl önce Güney Afrika’nın Johannesburg kenti semalarına devasa bir uzay gemisi park eder, dünya uluslarının ilk tepkisi ya bir saldırı ya da teknolojik ilerleme de yardımdır ancak bunların hiç birisi olmaz. Durum farklıdır, kendi gezegenlerinde filmde bahsedilmeyen bir sorundan dolayı gezegenimize gelen uzaylıların hali, beklentilerin ötesindedir. Üstelik ilk geldiklerinde de gemilerinden düşüp kaybolan bir parça sebebiyle harekette edemiyorlardır. Film alışılagelmiş uzaylı filmlerinden farkını zaten ilk başta göstermektedir. Genellikle New York, Washington, Londra, Paris gibi dünyanın gözde metropollerine musallat olan uzaylılar nedense G. Afrika’nın başkenti Johannesburg’u tercih etmişlerdir. Aslında yönetmenin bu kenti seçmesindeki ince politik göndermeyi filmin ilerleyen sahnelerinden anlıyoruz. 20 yıl boyunca herhangi bir somut fayda sağlamayan uzaylılara halkın davranışı, sonraları 1992 yılında Nelson Mandela’nın çabaları sonucu son bulan, G.Afrika’da beyazlarla, siyahlar arasındaki ayrımcılık (Apartheid) politikalarına benzemektedir, filmde bu kez ayrımcılığa ve dışlanmaya maruz kalan “siyahlar” uzaylılar olacaktır, üstelik ironik bir şekilde onları istemeyen G.Afrikalı siyahlardır. Uzaylıların böceği andıran görünüşleri sebebiyle halk onları “karides” diyerek aşağılamakta, 9. Bölge adı verilen varoşlarda, oldukça pis ve sağlıksız, besinsiz koşullarda yaşamaya zorlamaktadır.

Uzaylılar ile ilgili kontrol ve denetim Multi National United MNU (Çok Uluslu Birlik) adıyla kurulan bir birime devredilmiştir. MNU, 9. Bölgeyi tahliye edip, uzaylıları Johannesburg’un 200 km uzağına bir yere taşıma kararını uygulamak ister ki, bu noktada filmin başrolündeki tahliye biriminin başına getirilen Wikus van de Merwe (Sharlto Copley) mükemmel oyunculuğu ile tanışıyoruz. Operasyon sırasında bulduğu bir sıvı yüzüne gelen De Merwe, kısa bir zaman içinde mutasyona uğruyor ve film bu noktadan De Merwe’nin içine düştüğü bu akıl almaz durumdan kurtulmaya çalışması sırasında yolu kesişen bir başka uzaylının ana gemiyi çalışır hale getirme çabalarıyla birleşiyor.

Film 2009’un en başarılı yapımları arasında gösteriliyor. Önümüzdeki cuma gösterime girecek 2012 filmi konusundaki fikirlerim saklı kalmak koşulu ile bu fikre katıldığımı belirtmeliyim. İnsanlığın güç, zenginlik histerisiyle kendi türüne uyguladığı zalimlik elbette uzaylıları da buluyor. Gettolara kapatılıp yarı ölüme terk edilen, laboratuarlarda deneylerde canice kullanılan uzaylıların durumu bize yabancı değil. Çünkü biz insanoğlu/kızı bunu zaten hem kendi türümüze hem de diğer canlılara yapıyoruz. Uzun yıllar ayrımcılığa, köleliğe, aşağılanmaya maruz kalmış siyahların bu kez beyazlar gibi davranıyor olması da, insanlıkla ilgili içimizde kalmış son umut kırıntılarını da yok ediyor. Bazı yerlerde filmde siyahların ayrımcı, çeteci, baskıcı gösterilmesi eleştirilmiş ve “ABD’de yaşayan siyahlar böyle gösterilebilir miydi?” sorusu sorulmuş. Ben böyle düşünmüyorum bence yönetmen, ayrmcılığın asıl vatanında ezilenlerin bile bir süre sonra kendilerinden daha aşağı olduğunu düşündüğü bir türle (veya ırkla) karşılaştığında zalimleşebilecekleri fikrini vermeye çalışmış.

Sonuç itibari ile başarılı oyunculukları, özellikle Wikus van de Merwe rolündeki Sharlto Copley’in muhteşem oyunculuğu, ince politik göndermeleri ve görsel efektlerdeki başarısı nedeniyle filmi tavsiye ediyorum. İyi seyirler.

District 9 (Yasak Bölge 9)” üzerine bir yorum

  1. Çok güzel bir filmdi aksiyon dram bilim kurgu macera komedi politika ne ararsan vardı filmde =) izlemeyenlerin izlemesini tavsiye ederim imdb den aldıgı puanıda hak etmiş zencilerin kedi mamasını uyuşturucu gibi satması beni çok güldürmüştü =)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s