Tango Desktop Project


Tango
Tango Desktop Project

İşletim Sistemlerini arzu edilir kılan sunduğu rahatlık, kolaylık ve işlevselliğin yanısıra “göze hoş gelen” özellikleridir (eyecandy [1]) Bu konuda Apple’ın Mac OS X serisi (Tiger ve Leopard özellikle [2]) açık ara önde görünüyor. Windows’da Vista ile başladığı “eyecandy” hareketini Windows 7 ile bir adım daha ileri taşımış görünmekte [3]

Tabi konumuz aslında Linux ve Linux dağıtımları da artık göze hoş gelen projelerle ortaya çıkmakta, Ubuntu 9.10 [4], openSUSE [5], Pardus [6], Sabayon [7], Fedora [8], Linux Mint [9] gibi Linux dağıtımlarını incelerseniz oldukça hoş göründüklerini farkedeceksiniz. Linux dağıtımları kişiselleştirilmesi en kolay ve son kullanıcıya en çok özgürlük tanıyan işletim sistemleridir. Zaten Linux felsefesi “özgürlük” üzerine kuruludur. “Windows size sadece pencereleri verir, Linux ise tüm Evi” (Linux ana kullanıcı klasörünün adı “Home/Ev” dir.)

Tango Masaüstü Projesi, GNOME [10] ve KDE [11] için ikonlar, pencere dekorasyonları, renkler, klasör ikonları gibi komple bir paket sunuyor. Ayrıca Pidgin, Firefox için de tema hazırlamışlar. Projenin arkasında, bazıları doğrudan GNOME Projesinde görevli geliştiriciler bulunuyor. İster KDE, isterse GNOME masaüstü kullanan bir Linux dağıtımı kullanın, varsayılan Firefox ve Pidgin teması Tango’dur. KDE ya da GNOME Linux dağıtımınızda Tango ikon paketini kullanmak istiyorsanız ; BURAYA tıklayıp kurulum yönergeleri hakkında bilgi alabilirsiniz..

Tango Desktop Project Ana Sayfası ; http://tango.freedesktop.org/Tango_Desktop_Project

Yeni Tango İkon Projesinin adı : Mango! (Henüz geliştirme aşamasında) http://jimmac.musichall.cz/i.php?i=Tango-NG

Tango Desktop Project” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s