Samsung Galaxy I7500 için GAOSP Gingerbread 2.3 Geliyor!


GAOSP Gingerbread
GAOSP Gingerbread

Bildiğiniz gibi Samsung’un Türkiye’de piyasa sürülen (hatta galiba Türkiye’deki ilk Android’li cihaz) ilk Android İşletim Sistemine sahip telefonu olan Galaxy I7500 için “resmi” sıfatla sadece Turkcell Android 1.5 (Cupcake) mevcut. Android, Linux kerneli üzerine inşaa edilmiş ve Google tarafından geliştirilen bir mobil işletim sistemi. Gerçi Android 3.0 Honeycomb ile tabletlere geçerek salt telefonlar için geliştirilmediğini de göstermiş oldu.

Her neyse Samsung Galaxy I7500 için ecnebi memleketlerde Android 1.6 (Donut) sürümü çıktı ama ülkemizde yayımlanmadı. Burada devreye GAOSP (Galaxy Android Open Source Project) ekibi devreye girdi ve Galaxo adını verdikleri bir kombinasyonla Galaxy ve HTC Hero için geliştirilen Linux kernelini derleyerek ve yenileyerek Galaxo 1.6.3.4 sürüme kadar yayımladılar. Galaxo hala geliştirilen bir proje ama artık ekip Android Froyo ve Gingerbread üzerine çalıştığından eskisi gibi ilgi görmüyor. GAOSP ekibi Samsung için Android 2.2 sürümünü GAOSP Public Beta 3 olarak yayımladılar. Eğer sizde Samsung I7500 varsa ve henüz sürüm yükseltme yapmamışsanız ;
* Donanım Haber ; http://forum.donanimhaber.com/m_31495280/mpage_1/key_/tm.htm
* MobilDepo : http://www.mobildepo.com/i7500_froyo_22_beta_3_yayimlandi-t49220.0.html
sitelerinden yardım alabilirsiniz gerekli dosyaları nasıl yükleyeceğinizi öğrenebilirsiniz. En zoru ilk başta bilgisayara Android’i tanıtmak aslında ve ilk Recovery kurulumunu yapmak. Bunu yaptıktan sonra sürüm yükseltmek, update.zip adlı dosyayı SD Karta atmak, Recovery modunda açıp “Apply from SD card” seçip yüklenmesini beklemek..

Gingerdroid

Şimdi GAOSP ekibi en yeni Android sürümü olan 2.3 Gingerbread üzerinde çalışıyorlar [BURAYA TIKLA] hatta ilk videolarını yayımladılar bile 🙂 Samsung’un yapmadığını GAOSP yapıyor buradan teşekkür etmekten başka bir çaremiz yok. Aslında var. GalaxyUpdater adlı bir program mevcut. Full sürümü 1 $ (ekibe destek olmak için) GalaxyUpdater‘ı yüklediğiniz zaman, Recovery de dahil olmak üzere en son GAOSP sürümünü internetten çekip telefonunuza kuruyor. Aslında çok kullanışlı bir program sürüm yükseltmekten çekinenler için.

GAOSP 3 (Gingerbread for Samsung) Video görüntüsü aşağıda

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s