KDE 4.6 ve Kubuntu


KDE 4.6

Emektar bir laptopım var Lenovo 3000 N200, nazarlardan saklasın Allah, 4 yıldır tık demeden benim türlü türlü Linux denemelerime maruz kaldı ve beni hiç üzmedi, canım benim 😀 Uzun bir zamandır Ubuntu kullanıyorum ve GNOME fanatiğiyim. GNOME3 ve Ubuntu’nun yeni versiyonunda (11.04 Natty Narwhal) Unity arayüzü beni epey korkuttu aslında. Gerçi Ubuntu henüz Unity arayüzünde Alfa 3 aşamasında ve her geçen gün daha stabil olduğu yolunda haberleri takip ediyorum. (OMG! Ubuntu! ve WebUpd8 sitelerinden)

KDE aslında ilk göz ağrılarımdan Ubuntu’nun Dapper Drake (6.06) sürümünden sonra Kubuntu 7.04 ile KDE denemelerim olmuştu.. KDE oldukça cafcaflı olmasına karşın nedense ve niyeyse (evet niye ki? :D) Windows’a benzettiğimden soğuk duruyordum. Üstelik bu kuruntumun hiç bir geçerli elle tutulur bir sebebi ve delili yok, evet Gnome’da üst paneli ile Mac OS X’e benziyor diyebilirsin, bunu sonra tartışırız.. Her neyse dediğim gibi GNOME 3 ve Unity arayüzünden tırsı geldiğinden, Lenovo’mda her daim boş tuttuğum 40 GB’lık alana gün doğdu ve bir hışımla Kubuntu 10.10 Maverick Meerkat kuruverdim.
Şöyle söyleyeyim, güncel olma delisi olduğumdan genellikle stabil olmayan depoları ekler derdime dert eklerim, Alfa sürümleri kurar, ter içinde uzun geceler geçiririm.. elimde değil.. Kubuntu’da da öyle yaptım. Varsayılan olarak KDE 4.6 gelmiyor Kubuntu’da ve ben hemen
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
sudo apt-get update

komutları ile sürekli güncellenen KDE 4.6 deposunu ekledim sistemime iyi de yapmışım çünkü harika bir arayüz bana hoşgeldin dedi.. Tavsiye ederim.

Peki bu uzun ayrılık sonrası KDE’de neler yeni? Bir kere Rekonq adında harika bir internet tarayıcısı var ki, GNOME bu konuda fersah fersah geride (Epiphany sözüm sana!) Rekonq, webkit motoru üzerine inşaa edilmiş, Safari gibi, arayüzü firefox, safari ve google chrome karışımı gibi ve oldukça hızlı, tüm denemelerime rağmen çöktüğü bir sayfaya rastlamadım. Bu konuda KDE oldukça iyi bir yolda. Hele logosu süper bakın ;

Rekonq Web Browser.. Hele hele

Bildirim Alanı ve Plasma gösterge bölümleri değişmiş daha şık ve işlevsel olmuş. Resimler konuşsun ;


KDE 4.6 ve Kubuntu” üzerine bir yorum

  1. Siteyi çok beğendiğimi içtenlikle belirtmek isterim. Sitenizi takip listeme alıyorum.

    Teşekkür ederim.

    Serhat Çilingir
    skype: cilingir5,47374E+10

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s