Burak Eldem’in Kozmik Okyanus Adlı Kitabı Yayımlandı


Hepimiz için oldukça uzun bir bekleyiş oldu, biliyorum. Ama sonunda bitti işte: Saklı Tarih üçlemesinin son kitabı Kozmik Okyanus‘un baskısı geçen hafta sonu tamamlandı; ayın ikinci yarısından itibaren de dağıtımı başlayacak. Normal koşullar altında, Nisan’ın ilk haftası içinde Türkiye’deki tüm kitabevlerine ulaşmış olacağını bildiriyor yayıncım. Böylece, ilk kez 2003 yılının Temmuz’unda okurla buluşmaya başlayan bu uzun soluklu çalışma da, yaklaşık sekiz yıllık bir süre içinde noktalanmış oluyor.


Kozmik Okyanus
, bildiğiniz üzere, üç ciltte tamamlanan Saklı Tarih başlıklı inceleme dizisinin son adımı niteliğinde. Bu anlamda, hem tarihsel akış içinde diğer iki kitabın sunduğu kronolojik yapıyı tamamlıyor, hem de bunun biraz daha ötesine geçerek, insan düşüncesinin binyıllar içinde biçimlenen evren anlayışındaki değişimlerin seyrini inceliyor. Bu kez “başlangıca dönüş” yapıyor ve evrenin varoluşu, yeryüzünde yaşamın ortaya çıkışı ve insan uygarlığının ilk filizlerinin belirmesiyle ilgili veri ve bulgular üzerinden bir yolculuğa çıkıyoruz birlikte. Kadim kültürlerin düşünce ve inanç sistemlerindeki kavram ve tümevarımları, modern bilimin günümüzde ulaştığı evren anlayışıyla karşılaştırmalı olarak ele alıyor; çarpıcı paralelliklere yoğunlaşıyoruz.


Big Bang
… Entropi… Döngüsel zaman… Asteroidler ve kuyrukluyıldızlardan taşınan yaşam, yani bilimsel adıylaPanspermia… Evrensel süreçler… Bütün bunlara günümüzden binlerce yıl önceki kültlerin metinlerinde ve sembolizmalarında rastlamanın aslında hiç de sürpriz sayılmaması gerektiği üzerinde yoğunlaşıyor Kozmik Okyanus.
Hiçbir “gizemli bilgiye”, kaynağı belirsiz “sırlara”, batıp sulara gömülmüş “kayıp kıtalardan”  aktarılan esrarengiz teknolojilere ya da başka “yabancı ziyaretçilere” gerek duymayan, salt özgür insan düşüncesi ve sezgileriyle ulaşılmış bir evren anlayışıyla yeniden buluşuyoruz. Dogmalarla önü kesilmemiş, baskı ve yasaklarla sindirilmemiş, tek boyutlu bir inanca zorlanmamış, esnekliğini ve açıklığını koruyan insan aklının, hiç de hafife alınmaması gerektiğini hissediyoruz bir kez daha.


Kozmik Okyanus
, ilk kaynağı Anadolu olan, günümüzden en az on bin yıl öncesine ait, naif ve duru bir evren anlayışının izlerini sürüyor. Göbeklitepe ve Nevali Çori‘den Çayönü‘ne, Çatalhöyük‘e, Hacılar‘a ve Ege kıyılarına dek uzanan bir alanda adım adım oluşan bu düşüncenin, binyıllar sonra Mısır, Mezopotamya, Minos, Doğu Avrupa ve Hindistan’da filiz veren uzantılarını masaya yatırıyor.
Şimdilik yalnızca, arka kapaktaki metni aktarmakla yetineyim, ilerleyen günlerde Kozmik Okyanus’tan ve içeriğinden söz etmeyi sürdüreceğim:

“Bir yanda Mısır, Sümer ve Hint metinlerinde ‘varoluşun kaynağı’ olarak sunulan, ezeli ve ebedi ilksel deniz; diğer yanda 21. yüzyıl kozmolojisinin Büyük Patlama modelindeki kararsız ve kaotik kuantum denizi. İnsan düşüncesi binlerce yıldır asla azalmayan bir ilgiyle ‘her şeyin ne zaman ve nasıl başladığını’ açıklamanın yollarını ararken, modern bilim de gitgide kadim düşüncenin temel kavramlarıyla daha çok yakınlaşıyor.
Ataerkil yapı, sınıflı toplumlar ve organize dinlerin oluşmasından binlerce yıl önce, hiçbir yüksek teknoloji ya da ‘gizemli bilgiye’ gerek duymaksızın, salt özgür insan düşüncesi ve sezgileriyle ulaşılan bir kozmolojiyi yeniden keşfediyoruz:  İlk çekirdeği üzerinde yaşadığımız, havasını soluduğumuz bu topraklarda, Anadolu’da oluşturulan, dogmatizmi tanımamış bir evren anlayışı bu.
Evren bir büyük Yaratıcı’nın iradesiyle yoktan mı var edildi, yoksa bizi kuşatan bu sistem kendini oluşturma ve dönüştürme potansiyelini içinde mi barındırıyor?
Yaşam bir ‘ilahi tasarım’ mı, yoksa o dinamik dönüşüm sürecinin evrensel bir ürünü mü?
Mısır, Sümer, Minos ve Hint düşüncelerini buluşturan ortak zeminin ardında bir ‘batık kıta’ trajedisi mi var, yoksa söz konusu ‘yitik halka’ çok daha yakınlarda bir yerde mi aranmalı? Göbeklitepe’den Çatalhöyük’e uzanan serüvenin isimsiz kahramanları, kulağımıza hangi unutulmuş hikâyeyi fısıldıyor bugün?”

Kaynak : Burak Eldem Resmi Sitesi : http://ht.ly/49Pze

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s