Elementary OS ‘Jupiter’ ÇıktıBir süredir ilgi ile izlediğim, Elementary Project, tema, simge teması ve Nautilus özelleştirmeleri derken, kendi dağıtımını çıkaracak kadar olgunlaştı. Ekip ayrıca kendi programlarını da üretmiş durumda ; Dexter (Kişi Yöneticisi) Postler (E-Posta Uygulaması) Slingshot (Uygulama Başlatıcısı), Wingpanel (Gnome Panel yerine geçen panel uygulaması), Beatbox (Müzik Uygulaması), Pantheon, Plank (Özelleştirilmiş Docky) ve Elementary ekibi tarafından özelleştirilmiş Web Tarayıcı Midori.. (bu yazı Midori üzerinde yazıldı ve sekme sayısını çoğaltmama ve flash sayfalarda denememe rağmen çökmedi)

Geçtiğimiz günlerde elementary projesi ilk meyvesini ‘Jupiter’ kod ismi ile yayımladı. “It’s gonna be huge” (çok büyük olacak) sloganı ile yayımlanan ilk sürümü http://elementaryos.org sitesinden torrent bağlatısına tıklayarak indirebilirsiniz. Jupiter’de şimdilik sadece Postler ve Dexter var. Diğer ürünleri ilerleyen tarihlerde veya yayımlanacak ikinci bir sürümde göreceğimizi düşünüyorum, özellikle Slingshot’ı merak ettiğimi belirtmem gerek.

Jupiter, Ubuntu’nun 10.10 sürümü Maverick Meerkat üzerinde tasarlanmış, yani aslında Ubuntu’yu temel almış bir dağıtım ve bu Linux dağıtımları içerisinde dünyada en çok tercih edilen Linux dağıtımı olduğu için oldukça yerinde bir karar. Bu arada belirtmem gerek 20 Nisan’da yayımlanacak olan Natty Narwhal konusunda oldukça kararsız olduğumu söylemem gerek. Unity ile Ubuntu oldukça ciddi bir riske giriyor aslında ve yayımlanan Beta sürümü karşısında yazılan eleştiriler de henüz Unity için çok çok erken olduğu yönünde. (BKZ : http://www.theregister.co.uk/2011/04/01/ubuntu1004_beta_review/)

Jupiter’de, klasik Ubuntu dağıtımında gelen ve bir çoğunu son kullanıcı olarak kullanmadığımız programlar çıkarılarak işe başlanmış. Ofis programları yok mesela onun yerine AbiWord ve GNumeric mevcut. Web tarayıcısı olarak dediğim gibi Midori var sadece. Sohbet programı olarak Empathy mevcut. Fotoğraflar için ise ; Shotwell (Ubuntu yeni sürümünde de F-Spot yerine Shotwell’i tercih etmiş) Docky varsayılan olarak geliyor ve ilk açılışta altta yerini almış, doğal olarak Gnome dağıtımlarında ilk kurulumda karşımıza çıkan alt panel yok. Temalarda ise sadece Elementary teması mevcut, varsayılan olarak gelen diğer Ubuntu temaları kaldırılmış. Nautilus ise elbette ki Nautilus-Elementary…

Son söz olarak oldukça hafif, kullanışlı ve kesinlikle çok şık bir Ubuntu karşımıza çıkan, ilerleyen dönemlerde diğer Elementary diğer çalışmalarını da entegre ettiğinde kesinlik Gnome temelli Linux dağıtımlardan farklı bir Linux göreceğiz karşımızda ve bu oldukça heyecan verici 🙂

Kendi sistemimden bir ekran görüntüsü ;

Diğer Kaynaklar ;

http://www.omgubuntu.co.uk/2011/03/elementary-os-jupiter-released-reviewed/
http://www.omgubuntu.co.uk/2011/03/elementary-os-jupiter-released-reviewed/#2
http://www.omgubuntu.co.uk/2011/02/elementarys-slingshot-plank-apps-just-what-are-they-and-why/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s